MENU Filmová kancelář Plzeňského kraje

Režisér a scenárista Jiří Mádl právě dotočil svůj dosud největší film Vlny

Jiří Mádl; zdroj: Dawson Films
Marika Šoposká a Táňa Pauhofová; zdroj: Dawson Films
Ondřej Stupka; zdroj: Dawson Films
Stanislav Majer; zdroj: Dawson Films

Napínavé dobové drama z konce šedesátých let natáčel Jiří Mádl podle vlastního scénáře, teď snímek míří do postprodukce. Příběh dvou bratrů, jejichž filmový osud se protne se skutečnými událostmi kolem skupiny korespondentů mezinárodní redakce Československého rozhlasu v období let 1967–1968, produkuje společnost Dawson Films, kinopremiéru plánuje distributor snímku Bontofilm na podzim 2024.

Pro svůj příběh si scenárista a režisér Jiří Mádl vybral jako klíčové prostředí rozhlas, který sehrál v československých dějinách na konci šedesátých let, ve kterých je děj zasazen, zásadní roli.

V rozhodnutí pustit se do Vln pro mne byly zásadní osobní setkání s původními členy Redakce mezinárodního života ČsRo, kterou tehdy vedl Milan Weiner. Právě jejich vyprávění mi poskytlo potřebný prožitek, cítil jsem se jako bych tam byl s nimi. S touhle partou světáků, co se uměli radovat, vážit si života, ale taky se nebát vzdorovat, když o něco šlo,“ říká Jiří Mádl, autor a režisér filmu a dodává: „Vlny jsou však hlavně příběhem dvou bratrů. Skrze jejich osud jsem se snažil zachytit atmosféru šedesátých let, aby divák pocítil jejich turbulentnost a možná i strach, který máme dodnes pod kůží, ale dá se mu čelit.

Štáb natáčel na různých lokacích zejména v Praze, diváci tak jistě poznají budovu dnešního Českého rozhlasu a další známá místa. Filmaři využili i prostory Českého rozhlasu Plzeň, jehož interiéry jsou pro příběh ideální, a některé scény vznikly také v barrandovských ateliérech. Unikátním způsobem budou do filmu začleněny archivní materiály, mezi kterými jsou i některé dosud neviděné autentické záběry ze srpna 1968. Tvůrci je barví pomocí umělé inteligence a s herci zároveň dotočili navazující úseky. „Moment, kdy se ve Vlnách propojí příběh se skutečnými událostmi, kdy sem vtrhli Rusové, je tak napínavý, že po skončení scény jsem se ujišťovala, které záběry jsou ty naše. I já jsem se spletla, který záběr jsme natočili a co je archiv,“ uvádí producentka filmu Monika Kristl z Dawson Films.

Do hlavních rolí dvou bratrů, jejichž osud Vlny vypráví, obsadil režisér Vojtěcha Vodochodského, známého například z minisérie Iveta či seriálu Zlatá Labuť, a Ondřeje Stupku, pro kterého jde o filmový debut. Po několika letech se režisér snímku na place potkal také se svým někdejším hereckým parťákem Vojtěchem Kotkem, kterého poznáme v jedné z rolí členů redakce. Hlavních ženských charakterů se zhostily Táňa PauhofováMarika Šoposká. Ve filmu dále mimo jiné hrají Stanislav Majer, Igor Bareš, Martin Hofmann, Tomáš Maštalír, Petr Lněnička, Matyáš Řezníček, Petr Halíček, Jan Nedbal nebo Jacob Erftemeijer. „Naše obsazení je na český film dost široké. Nechali jsme na jeho výběru spoustu času, ale vyplatilo se. Každá minuta se vyplatila. To není ansámbl, to je Luna Park,“ doplňuje s úsměvem Jiří Mádl.

Koproducenty snímku jsou Český rozhlas, Česká televize, Barrandov Studio a.s., Wandal Productions a RTVS. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie ČR, Pražského audiovizuálního nadačního fondu, Plzeňského kraje a Audiovizuálneho fondu SK. Na financování se podílí také soukromí investoři, a partnersky se mohou případně zapojit i další zájemci.

Foto: Dawson Films