MENU Filmová kancelář Plzeňského kraje

Tomáš Hanák zve k návštěvě jedinečných památek Plzeňského kraje

Technické památky českých zemí - Plzeňský kraj
Technické památky českých zemí - Plzeňský kraj
Technické památky českých zemí - Plzeňský kraj
Technické památky českých zemí - Plzeňský kraj
Technické památky českých zemí - Plzeňský kraj

Unikátní industriální a technické památky mapuje nový cestopisný dokumentární cyklus Technické památky českých zemí, který začala vysílat Česká televize na začátku března. Průvodce Tomáš Hanák se s kamerou vypravil do všech 14 krajů republiky. Díl věnovaný plzeňskému regionu bude promítnut ve středu 20. dubna 2022 ve 21:45.

Jízdárna ve Světcích u Tachova, Vodní hamr Dobřív, Vchynicko-tetovský plavební kanál, přívoz přes Berounku, areál bývalého Měšťanského pivovaru a vodárenská věž. To je jen zlomek míst, které štáb v rámci putování po Plzeňském kraji představí, a která přináší svědectví o umu a vynalézavosti našich předků. Cyklus vznikl v Televizním studiu Brno ČT v Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka a na jeho vzniku spolupracoval také Plzeňský kraj.

Chceme divákům nabídnout alternativní cestopis a ukázat jim, že u nás nejsou jen hrady, zámky a krásná příroda, ale že naše technické a průmyslové dějiny zasadily do krajiny i spoustu staveb a úkazů, které stojí za to navštívit,“ pozval ke sledování režisér Jakub Wehrenberg a zdůraznil, že se při výběru soustředili na jedinečné památky, které jinde nejsou jen tak k vidění. „Vybírali jsme i místa spojená se zajímavým příběhem nebo takové objekty, které třeba ztratily svoji původní roli, začaly chátrat, ale podařilo se je zachránit, i když některé dnes slouží k jiným účelům. Zároveň nám záleželo na tom, aby vypovídaly také o historii průmyslu daného kraje a zároveň byly přístupné návštěvníkům,“ dodal režisér.

Výběr moderátora Tomáše Hanáka nebyl náhodný. Kromě toho, že se sám o technické památky zajímá, před několika lety zrekonstruoval nádražní sklad v Nižboru z roku 1876, kterému vdechl nový život. "Do moderování mě už musí hodně přemlouvat, ale když mi volali s nabídkou na cyklus o technických památkách, neváhal jsem příliš dlouho. Mám k nim odjakživa velmi blízko. Bavilo mě to dětinské nadšení, se kterým se celý štáb do natáčení pouštěl. Byli jsme jako malí kluci. Nestane se vám každý den, že řídíte parní válec, fáráte v dole nebo uvádíte do provozu jedinečnou parní elektrárnu. Doufám, že pořad poslouží jako tipy na výlety pro celé rodiny a diváci si neřeknou, že je tam toho Hanáka moc," zavzpomínal na natáčení průvodce pořadem.

V dokumentárním cyklu mohou diváci nalézt inspirace pro své jarní a letní výlety nejen po plzeňském regionu, ale i v rámci ostatních krajů ČR.

Zdroj: Česká televize, televizní studio Brno