MENU Filmová kancelář Plzeňského kraje

V Plzni natáčel Jan Svěrák

fotograf Tomáš Teglý, © Biograf Jan Svěrák
fotograf Tomáš Teglý, © Biograf Jan Svěrák
fotograf Tomáš Teglý, © Biograf Jan Svěrák
fotograf Tomáš Teglý, © Biograf Jan Svěrák
fotograf Tomáš Teglý, © Biograf Jan Svěrák
fotograf Tomáš Teglý, © Biograf Jan Svěrák

V neděli 25. dubna zavítal do Plzně jeden z nejúspěšnějších filmových režisérů současnosti Jan Svěrák. „Jan Svěrák zde spolu se zhruba sedmdesáti členným štábem natáčel vybrané scény k připravovanému snímku Betlémské světlo,” uvedla manažerka Regionální Filmové Kanceláře Plzeňského kraje Radka Šámalová. Film vzniká podle knižních titulů Povídky a Nové povídky jeho otce Zdeňka Svěráka, jenž si v něm taktéž zahraje jednu z hlavních rolí. „Když tatínek začal vydávat knížky svých povídek, tak jsem si některé oblíbil a bylo mi líto, že jsou to krátké příběhy, že to není na celovečerní film. Pak jsem dostal nápad, že je spojím jeho postavou jako stárnoucího spisovatele, kterému už to třeba tolik nepálí, ale nechce přestat psát. Že budu vyprávět několik povídek s jeho životním příběhem. A to už začalo fungovat. Sleduji více postav, více příběhů, a ještě jeho příběh k tomu,” popsal Svěrák, který se ujal nejen režie, ale taktéž tvorby filmového scénáře.

Natáčelo se v borské věznici a na Nové scéně Divadla J. K. Tyla. „Dostat se do věznice je složité a pak je člověk zase rád, že se dostane ven,“ poskytl během natáčení rozhovor Jan Svěrák. „Bylo to určitě logisticky složité i pro vězeňskou službu, ale vše šlapalo jako hodinky. Byli hrozně milí. Člověk má z těchto míst respekt, je to jako točit v krematoriu. Je to nepatřičné. Tam nemáte co dělat, energie je tam zvláštní, ale když se to do filmu dostane a má to smysl, tak ať to je vězení, které je obrazově zajímavé,“ vysvětlil režisér, proč zvolil právě plzeňskou věznici. Nová scéna divadla bude v chystaném snímku znázorňovat varšavskou galerii umění. Filmaři si ji zvolili z důvodu jejího moderního architektonického rázu a taktéž svou roli sehrály i projíždějící tramvaje, které mají stejně, jako ve Varšavě, žlutou barvu.

V Betlémském světle se divákovi představí celá řada hereckých osobností. Kromě režisérova otce Zdeňka se v hlavní roli objeví i Daniela Kolářová jako jeho manželka, dále Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Vladimír Javorský, Jitka Čvančarová, Miroslav Táborský, Jan Budař či Ondřej Vetchý. Jako jediný z vyjmenovaných herců se plzeňského natáčení zúčastnil Vojtěch Kotek. „Hraji postavu, kterou píše pan autor Šejnoha, jehož hraje Zdeněk Svěrák,“ uvedl oblíbený český herec. „Jsem nadšený, že zase pracuji a že tady mohu být. Ono je to tak, že člověk nemá buď nic, nebo toho má strašně moc. Já do toho točím Marii Terezii a zkouším Wericha, takže práce je dost. A jsem za to strašně vděčný. Je štěstí, že mi chodí samé hezké nabídky,“ řekl herec na závěr před odchodem na plac.

Foto: fotograf Tomáš Teglý, © Biograf Jan Svěrák