MENU Filmová kancelář Plzeňského kraje

Vít Klusák natáčí v Plzni film Bomba

Zdroj: Visit Plzeň

Na sklonku letošního roku započaly v Plzni přípravy natáčení krátkého filmu Bomba. Snímek vzniká v autentickém prostředí vánočních trhů a je inspirován skutečnou událostí, která se odehrála na jihu Londýna v dubnu 1999, kde byla na tržišti nalezena taška s čímsi, co připomínalo výbušné zařízení. Režisérem připravovaného filmu je Vít Klusák. Ten se proslavil především svou dokumentární tvorbou, a to například filmem V síti, který v roce 2022 získal cenu Českého lva za nejlepší dokumentární film a současně Cenu české filmové kritiky. Známé jsou také jeho další snímky Matrix AB (2015), portrét prostějovského neonacisty Svět podle Daliborka (2017) nebo Český sen (2004) o fiktivním hypermarketu.

Ani ve svém prvním hraném debutu se režisér neodklání od dokumentaristické povahy, proto se sice příběh odehrává na konkrétním místě, ovšem rezonuje s celosvětovými tématy jako globální oteplování, fake news nebo uprchlická krize. Prostředí autenticky vykreslených vánočních trhů se v příběhu stává metaforou zkázy planety, kterou jsme my lidé proměnili v Matějskou pouť…

…“Marek, Jiřina a Láďa se sklání nad rozepnutou taškou, mechanismus uvnitř skutečně připomíná nástražné výbušné zařízení, ale dost matoucí je velký zelený mechanický budík, ze kterého vede kroucený drát. Nesourodá trojice debatuje, co to vlastně našli. Láďa argumentuje, že skutečná bomba musí přece vypadat méňe “bombově”. Jiřina by něco podnikla, ale před dohadujícími se muži - technickými typy - si zas tak nevěří a vyčkává na jejich ortel. Do debaty se zapojuje řezník Karel, který ví vždycky všechno nejlíp…”

Vznik snímku byl v roce 2022 podpořen z Programu na podporu tvorby audiovizuálních děl Plzeňského kraje.

Foto: Visit Plzeň