MENU Filmová kancelář Plzeňského kraje

Nabarvené ptáče

Nabarvené ptíče, foto z natáčení

(2019)

r. Václav Marhoul

h. Petr Koltár, Udo Kier, Jitka Čvančarová, Harvey Keitel a další.

Místa natáčení:

Šumava, Olbramov, Bezdružice

 

Doporučujeme navštívit!

Opulentní filmová podívaná vznikla na motivy stejnojmenné kontroverzní knihy Jerzyho Kosińskeho. Už kniha vzbudila velké vášně kvůli množství brutalit a násilí. Režisér Václav Marhoul se rozhodl pro své vyprávění nechat některé scény v náznaku a na fantazii diváka. Malý Joska je před hrůzami války „schován“ ke své tetě, která však příliš neoplývá city a empatií. Když ale tato žena umírá, nastává pro chlapce to pravé peklo na zemi a jediné, co má smysl je přežít každý následující den. Joska přichází o dětství a iluze a je štvancem téměř všech osob, které na své cestě válečnou zemí potkává.

Plzeňský kraj se ve filmu Nabarvené ptáče objevuje velmi často. Režisér Václav Marhoul byl doslova fascinován autentickou a drsnou krajinou Šumavy a tak může oko zkušeného diváka poznat řadu míst, která jsou dostupná pěšky i na kole. V jedné ze scén si zahrála i pozapomenutá vesnička Olbramov nedaleko Stříbra. První písemná zmínka o Olbramově pochází již z roku 1237. Nenápadná obec zdánlivě neposkytuje prvoplánová místa, která byste měli navštívit a působí až líným dojmem, ale opak je pravdou. Dokládá to neuvěřitelný počet akcí, které se v obci konají i zájem přespolních o tuto vesničku v Sudetech.

Samotnému natáčení filmu předcházelo osm let příprav. Režisér a producent v jedné osobě, Václav Marhoul, se musel soustředit nejen na uměleckou přípravu filmu, ale také na strastiplné shánění financí na natáčení. Ufinancovat takovýto náročný projekt bylo velmi složité. Rozpočet filmu činil na naše poměry neuvěřitelných 175 milionů korun a jedním z donátorů byl právě Plzeňský kraj. Nevídané je i to, že byl snímek natáčen na 35mm černobílý film. Zaslouženě se tak jeho světová premiéra odehrála na festivalu v Benátkách, kam byl přijat do soutěže.

Václav Marhoul o Šumavě:

Já jsem nikdy nechápal, proč jsou lidi tak strašně zamilovaní do Šumavy. A už jsem to pochopil. Jde o neuvěřitelný fenomén. Teď asi naštvu všechny lidi z Krkonoš, ale ty jsou obrazně řečeno o ničem. Tam není žádná divočina, pomalu jenom jeden zabydlený kopec vedle druhého. Ale Šumava je něco úžasného. Hluboké lesy, nádherná údolí. Výborné je to i určitou necivilizovaností. Byl jsem úplně nadšený. Tyhle lokality absolutně zapadaly do konceptu filmu.

Nabarvené ptáče, foto: Jakub Čech
Nabarvené ptáče, foto: Jakub Čech
Nabarvené ptáče, foto: Jakub Čech
Nabarvené ptáče, foto: Jakub Čech
Olbramov, foto: Petr Janík
Olbramov, foto: Petr Janík