MENU Filmová kancelář Plzeňského kraje

Archiv aktualit

Filmové večery na náplavce

Filmové večery na náplavce

Soboty od 17. července až do 4. září budou na plzeňské náplavce patřit filmům. Na programu je kultovní Pomáda nebo Půlnoc v Paříži, pro milovníky tuzemské kinematografie pak Modelář, Šarlatán nebo Ženy v běhu. 21. srpna se navíc projekce filmu Havel programově propojí s organizací Post Bellum.

 

Předskokany hlavních filmů budou nově krátké snímky studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

 

Projekce začínají vždy od 21 hodin, venkovní bar, včetně hudebního doprovodu lokálních DJs, otevírá od 19 hodin. Vstup je zdarma.

...více

Open air filmové večery nabídnou Havla, ale i snímky natáčené v Plzeňském kraji

Open air filmové večery nabídnou Havla, ale i snímky natáčené v Plzeňském kraji

Podzimní 34. ročník Finále Plzeň už v létě předznamenají open air filmové večery na atraktivních místech. Projekce se uskuteční od poloviny července do začátku září na nově zrekonstruované náplavce u řeky Radbuzy v centru západočeské metropole a dále pod rozhlednou Bolfánek u zámku Chudenice, na zámku Kozel, Hradě a zámku Horšovský Týn a hradě Švihov. Diváci všech generací si tak v nevšedním prostředí pod hvězdnou oblohou mohou užít oblíbené české a zahraniční filmy.

...více

V Plzni natáčel Jan Svěrák

V Plzni natáčel Jan Svěrák

V neděli 25. dubna zavítal do Plzně jeden z nejúspěšnějších filmových režisérů současnosti Jan Svěrák. „Jan Svěrák zde spolu se zhruba sedmdesáti členným štábem natáčel vybrané scény k připravovanému snímku Betlémské světlo,” uvedla manažerka Regionální Filmové Kanceláře Plzeňského kraje Radka Šámalová. Film vzniká podle knižních titulů Povídky a Nové povídky jeho otce Zdeňka Svěráka, jenž si v něm taktéž zahraje jednu z hlavních rolí. „Když tatínek začal vydávat knížky svých povídek, tak jsem si některé oblíbil a bylo mi líto, že jsou to krátké příběhy, že to není na celovečerní film. Pak jsem dostal nápad, že je spojím jeho postavou jako stárnoucího spisovatele, kterému už to třeba tolik nepálí, ale nechce přestat psát. Že budu vyprávět několik povídek s jeho životním příběhem. A to už začalo fungovat. Sleduji více postav, více příběhů, a ještě jeho příběh k tomu,” popsal Svěrák, který se ujal nejen režie, ale taktéž tvorby filmového scénáře.

...více

Plzeňský kraj rozdělil více než 1 milion na podporu filmových děl

Plzeňský kraj rozdělil více než 1 milion na podporu filmových děl

Zastupitelé Plzeňského kraje se na svém pondělním zasedání rozhodli podpořit čtveřici audiovizuálních děl, jejichž zástupci na počátku letošního roku žádali o finanční podporu. Celkově tyto snímky obdrží 1,15 milionu korun. Západočeský region nabývá mezi filmaři stále vyššího renomé, a to jak díky aktivitám Regionální Filmové Kanceláře, která zde začala před třemi lety působit, tak i díky narůstající podpoře Plzeňského kraje v audiovizuální oblasti.

...více

Nový rodinný film odhalí tajemství lesa a jeho kouzelné bytosti

Nový rodinný film odhalí tajemství lesa a jeho kouzelné bytosti

Čerstvě dokončený snímek uvedl v předpremiéře festival dětských filmů v Malmö

 

Režisér Petr Oukropec, autor filmu Modrý tygr, právě dokončil rodinný film „Mazel a tajemství lesa" o dobrodružství na letním táboře. Film určený dětem a jejich rodičům ukáže nejen zábavu a krásu letních táborů v přírodě, ale odhalí i skutečná tajemství lesů. Když se totiž nedíváme, na každém kroku v nich ožívají lesní bytosti všelijakých tvarů. „V lese je víc živo, než si myslíme. Pokud zakopnete o kořen nebo na vás spadne šiška, není to náhoda a není to ani hravá veverka. Jsou to oni a ukazují, kdo je v lese doma," říká režisér Petr Oukropec.

...více

Klášter v Plasích opět na filmovém plátně

Klášter v Plasích opět na filmovém plátně

Pokud by v Plzeňském kraji existoval žebříček nejexponovanějších filmových lokací, tak jedno z prvních míst na pomyslné horní příčce by si bezesporu dlouhodobě držel klášter v Plasích.

 

Unikátnost kláštera se však podařilo podtrhnout a využít až filmařům z připravovaného snímku Il Boemo, který se zde natáčel v polovině prosince předešlého roku, a který pojednává o životě a díle českého skladatele Josefa Myslivečka.

...více

Filmaři začínají v kraji dohánět uplynulý koronavirový rok

Filmaři začínají v kraji dohánět uplynulý koronavirový rok

Předešlý rok nepřál mnohým odvětvím, a to i audiovizuální výrobě. Odkládaly se filmové premiéry v kinech a plánovaná natáčení v Plzeňském kraji byla rušena a přesouvána na pozdější termíny.

 

Například natáčení snímku Il Boemo, pojednávajícím o životě skladatele Josefa Myslivečka, se původně mělo odehrát již v září předešlého roku. Postupně bylo přesouváno na říjen a listopad a první klapka v našem kraji padla až v polovině prosince v klášteře v Plasích. S postupným rozvolňováním vládních restrikcí byla zrušena i některá omezení platná pro filmové produkce. Ty v současnosti mohou fungovat prakticky bez omezení, samozřejmě za přísného dodržení hygienických a ochranných opatření.

...více

Švihov si udržel prvenství mezi lokacemi z vánočních pohádek

Švihov si udržel prvenství mezi lokacemi z vánočních pohádek

Nestárnoucí pohádku Tři oříšky pro Popelku jistě netřeba představovat. Stala se každoroční stálicí, bez které si snad ani nedovedeme představit vánoční svátky. Nejen věhlas pohádky, ale i místa, na kterém se natáčela, potvrdila naše vánoční soutěž, do které mohli soutěžící zasílat fotografie z míst v Plzeňském kraji, na nichž se natáčely české pohádky. Jednoznačné prvenství si udržel Švihov a již uvedená pohádka. Kromě fotografií hradu (jednu z výherních fotografií, jejímž autorem je pan Miroslav Sekyra, naleznete u tohoto článku) se však v soutěži objevily i zajímavé příspěvky a vzpomínky na zdejší natáčení.

...více